A színek ereje

márc 5, 2024 | Érdekességek

Színek pszichológiája, a színek ereje

TUDTAD-E?

A színekről

Észrevetted már azt, hogy egyes színek megnyugtatnak, néhány pedig kifejezetten tud idegesíteni? Ez azért van, mert minden árnyalat más-más hatást gyakorol az emberre. Na de miért tulajdonítunk neki ekkora jelentőséget?

Azért foglalkoztat sok-sok embert a színek pszichológiája, mert mindenhol színek vesznek körül bennünket. Elég csak a saját lakásod falaira gondolni, vagy egy általad kedvelt márka logójára. Befolyásolják az érzelmeinket, tehát nagy jelentőséggel bírnak, akkor mikor ki szeretnénk otthon festetni, vagy amikor döntést hozunk, hogy melyik márka termékét vásároljuk meg. Lássuk, hogy a különböző színek mit fejeznek ki és milyen hatást gyakorolnak ránk. Neked melyik a kedvenc színed? A blog elolvasása után írd meg kommentben!

 

Színek pszichológiája, a színek ereje, színpaletta

 

Citrom

Kezdjük is a főszínek egyikével. A citromsárga a Nap színe, örömöt, pozitív energiát jelképez. Rögtön a játék, energikusság, szórakozás jut róla eszünkbe. Pozitív hatása, hogy fokozza a kreativitást, energizál, melegséget érzünk, ha megpillantjuk. Negatív érzéseket is tulajdonítunk azonban neki, például gyávaságot, megtévesztést. Figyelmeztető jelzés is a veszélyre, hiszen jól látható, erős színről van szó.  Ellentéte a lila.

 

Narancs

A narancssárga szintén pozitivitást fejez ki, a fiatalság és a melegség jut eszünkbe róla.  Használója spontán és szereti a kihívásokat, nem fél az ismeretlentől. Bátorságot ad és magabiztosságot. Azonban viselőjét gondolhatják harsánynak, aki felszínes és nem tűri az ellentmondást. Ellentéte a kék.

 

Piros

A piros szín sokak számára nagyon erős, agresszív szín. Kevesen szeretik otthonukban. Erőt, energiát, szenvedélyt sugárzó árnyalat, rögtön megragadja tekintetünket élénksége miatt. Annyira erős, hogy szinte ordít a többi árnyalathoz képest, ezért használatával nem szabad túlzásba esni. Cselekvésre motiváló árnyalat, mély és intenzív érzéseket kelt. A vágy és a magabiztosság színe, nem véletlenül figyelnek fel a férfiak egy vörös ruhába bújt hölgyre. Mindezek mellett a düh, a veszély, a bosszú színe is.

 

Lila

A lila színhez a spiritualizmust és a képzelőerőt társítjuk. Előkelő szín, ezért közkedvelt volt a tehetősebb rétegnél. Mágikus erőt tulajdonítunk neki különlegessége miatt. Lehet hideg és meleg árnyalatú is attól függően, hogy az adott árnyalat a színkörön belül hol helyezkedik el, mennyire van közel a kékhez vagy a piroshoz. Ez a misztikus szín inspiráló hatású számunkra, a bölcsesség, kreativitás és együttérzés árnyalata. Negatív hatása, hogy túlzottan érzékenyek és éberek lehetünk, ha túlzásba visszük használatát.

 

Kék

A kék attól függően, hogy mely árnyalatát használjuk, többféleképpen is befolyásolhatja érzéseinket. A sötétebb kéket megbízhatóságot, komolyságot, a témában való kompetenciát, hozzáértést sugároznak, ezért nagyon sok cég választja például logója színeként ezt az árnyalatot. A világosabb kék nyugodtságot, művészi beállítottságot, hűséget sugároz. A kék szín csökkenti a stresszt, a törődés és önzetlenség árnyalata is. Ugyanakkor negatívan is tud befolyásolni a sok pozitívum ellenére, hiszen könnyebben leszünk a szín hatására borúlátóbbak, csendesebbek, zárkózottak, magányosak.

 

Zöld

A zöld a harmónia, biztonság, egészség színe. Ha ezzel az árnyalattal vesszük körül magunkat, akkor kiegyensúlyozottabbak lehetünk, kipihentebbek és energikusabbak. A nagylelkűség, remény, anyagi jólét és szerencse színe. Negatív aspektusban az irigység, féltékenység színe is. A zöldet szerető emberek könnyebben ítélkeznek mások felett és anyagiasabbak.

 

Színek pszichológiája, a színek ereje, natúr színek

 

Nem szabad megfeledkeznünk a neutrális színekről sem, mint a bézs, szürke, fehér, fekete és ezek árnyalatai.

Fehér

A fehér a tisztaság és az elegancia színe. Egyszerű és nagyszerű szín, mely harmóniát és egyensúlyt hoz életünkbe. Minden más színre ráerősít, kiemeli őket. Azonban negatív hatása is lehet, hidegséget, barátságtalanságot közvetíthet mások felé.

Bézs

A bézs (mint a barna egy árnyalata) sokak otthonában kedvelt szín. Elhozza életünkbe a stabilitást, a természetességet. Általa komfotosan érezhetjük magunkat. Egyszerű, modern és relaxáló árnyalat, másfelől viszont már túl egyszerű és standard, unalmas szín. Ugyanakkor kedvességet és barátságosságot fejezhetünk ki általa.

Szürke

A kompromisszum és a praktikusság színe a szürke. Megnyugtat és stabilizálja elménket. A megbízhatóságot és érettséget szimbolizálja, azonban szomorúságot, pesszimizmust és határozatlanságot is társítunk a színhez. Nem egy figyelemfelhívó árnyalat, érzelemmentes.

Fekete

A fekete a gyász színe a legtöbb kultúrában, ugyanakkor „az a bizonyos kis fekete ruha” viselése eleganciát, titokzatosságot, szexiséget kölcsönöz. Az erő és a fegyelem színe, mely mögé elrejthetjük érzéseinket, vagy akár félelmet is kelthetünk másokban.

 

Színek pszichológiája, a színek ereje

+1 érdekesség

Tudtad-e, hogy Vincent Van Gogh két legkedveltebb színe a sárga és a kék volt? A sárgát különösen szerette, ezért képei nagy részén észrevehető ez a sárga-imádat. Annyira szerette, hogy el is neveztünk róla egy árnyalatot, amit vangoghsárgának hívunk. A festő nem engedhette meg magának szegénysége miatt a jó minőségű kadmiumsárga festéket, ezért egy hasonló színárnyalatú krómsárga festékkel festett. Ez a szín nem volt annyira tartós, mint a kadmiumsárga, de hasonló volt hozzá.

Van Gogh sárga szeretetére két magyarázat is létezik. Egyrészt az akkori művészkörben igen népszerű abszintfoigyasztással magyarázható, másrészt az epilepszájára felírt gyógyszer mellékhatása okozhatta azt, hogy az alany Xanthopsia nevű betegségben szenvedett és zöld-sárgában látta a világot.

Festeni szeretnél? Válogass a kínálatból!

További cikkek