Mindenki hallott már az akrilról, sokan talán próbálkoztatok is egy-egy képet festeni vele. Biztosan volt köztetek olyan, aki szuperül ráérzett a festék használatára, néhányótok viszont problémába ütközött alkotás során. Emiatt úgy döntöttem, hogy csokorba szedem a legfontosabb tudnivalókat a festékről, mielőtt nekiállnál festeni. Ezek egy része elhangzik az élményfestésen is, ezért ha ezt a program előtt olvasgatod, akkor már egy picivel előrébb jársz, mint a többi vendég.
Szóval itt van néhány hasznos infó, amit érdemes figyelembe venni festéskor:
- Az akril egy műanyag alapú festékfajta, amit a 20. században hoztak létre. Összetételét tekintve pigmentekből, polimer gyantákból és vízből áll. Mai napig nagyon népszerű a könnyen kezelhetősége miatt a festők körében.
- Bármilyen felületre (fa, fém, vászon, papír, stb.) felvihető.
- Gyorsan szárad, száradás után egy nagyon erős kötést létrehozva, aminek eredménye az, hogy vízzel nem oldható vissza a festék. Remekül rétegezhető, bármilyen vastagságban felvihető anyagról van szó. Száradás után flexibilisebb a festék, vagyis nem fog repedezni, ahogyan a régebbi olajfestményeknél megfigyelhetjük és felülete matt hatásúvá válik.
- A tubusból a festéket vízzel tudjuk hígítani, ha lazúros hatást szeretnénk létrehozni. Minél inkább vékonyítjuk, azaz hígítjuk a festéket, annál áttetszőbb lesz az adott rétegünk, minél sűrűbben, – akár hígítás nélkül – használjuk, annál fedőbb réteget hozhatunk létre.
- Ezen tulajdonságain változtathatunk, ha különböző médiumokat adagolunk hozzá a megfelelő arányban, például egyes médiumok vastagítják, sűrítik a festéket, vagy éppen vékonyítják, repedezetté teszik, vagy csillogóbbá. Az akril festékekhez rengeteg médiumot gyártanak, amivel kedvünkre lehet kísérletezgetni.
- Minden tubus el van látva bizonyos jelzésekkel. Ezek közül a legfontosabb az, hogy mennyire fed az adott festék. A fedőképesség a pigmenteknek az a tulajdonsága, hogy a kötőanyagba keverve, száradás után a pigment az alapot (festőalapot) amennyire csak lehet láthatatlanná tegye. Ez a tulajdonság lehet transzparens, melyet egy üres négyzettel jelölnek. Ez a festéktípus teljesen áttetsző, sosem fogja lefedni az alatta levő réteget. Ismerünk fél-transzparens festékeket, melyeknek a jele egy átlósan áthúzott üres négyzet. A félfedő festékek jele egy félig teli négyzet, míg a teljesen fedő festékeké egy teli fekete négyzet. Mindemellett a tubuson feltüntetik a festék fényállóságát, melyet + jelekkel, vagy csillagokkal jelölnek. Minél jobb egy festék fényállósága, annál több csillagot vagy + jelet kap. A fényállóság fögg a festék összetételétől, szerkezetétől, de még attól is, ha összekeverjük más színnel, például ha az adott színhez fehéret keverünk, akkor csökken a fényállósága. Végezetül pedig látható a festék neve melett egy számkombináció vagy szám- és betűkombináció a tubuson, mely az adott szín kódja.
- Állagukat tekintve márkák közt lehet némi különbség, van olyan festék, amelyik egészen krémes állagú, például Winsor & Newton Galeria, vagy esetleg picit folyósabb, mint a Solo Goya Triton, melyek gyorsabban is száradnak, mint a sűrűbb társaik.
- Megkülönböztethetjük őket felhasználásuk szerint is, ugyanis vannak művész akril festékek és hobby akrilok. Mind a kettő használható különböző felületekre, azonban a hobby akrilok között nagyobb számban találunk izgalmas festékeket, mint például kaméleon hatásút, gyöngyházfényűt, foszforeszkáló festéket, stb.
- Ismerünk nagy, neves festékmárkákat is, melyek igazán jó minőségű akrilokat forgalmaznak, azonban ha valaki csak ismerkedik még az akrillal, annak érdemesebb egy olcsóbb, kezdőknek való 12-24 darabos kisebb szettet vásárolni. Ezeket általában „study”, „college” vagy „basics” névvel látják el a cégek, hogy megkülönböztethessék a művész vagy professzionális minőségű festékektől. Az élményfestésen főképp a Talens Art Creation márkájú festékeket használjuk, ugyanis ez beszerezhető színenként nagy mennyiségben.