Hogyan tanulj meg festeni?

dec 17, 2024 | Hasznos infók

blog, festés, Hogy Festek, élményfestés, fejlődés, tanulás

Sokan teszik fel azt a kérdést amikor foglalkozást tartok, hogy hogyan tanultam meg festeni, illetve rajzolni ennyire szépen. A válasz összetett, úgyhogy ebben a blogban a személyes tapasztalataimat osztom meg Veletek arról, hogy milyen utat jártam be és hogy véleményem szerint hogyan érdemes magunkat képezni. Lássuk, mivel tudod elősegíteni a személyes fejlődésed ezen a téren és miben segíthet az élményfestés a Hogy Festekben!!

A környezet és annak megfigyelése

Nem tudom eleget hangsúlyozni, hogy mennyire fontos az, hogy milyen környezetben vagyunk, hogyan töltjük a mindennapjainkat. Például, az a személy, aki olyan közegben nő fel, ahol a művészet, festészet szeretete megmutatkozik, sokkal fogékonyabbá válik ezen képességek elsajátítására, az esztétikai érzéke is fejlődik. Egy idő után el tudja majd különíteni a giccset a valódi művészettől és ehhez nem kell mást tenni, csak figyelni. Ma már nem feltétlenül muszáj múzeumokba vagy galériákba járni ehhez, elég a social media oldalakat görgetni, ahol remek, kreatív alkotásokkal lehet találkozni. Ha figyelünk a részletekre és esetleg pár videót is megnézünk ezekről, akkor már sokat tettünk a fejlődésünk érdekében. De ez önmagában nem elég, ettől senki nem fog úgy festeni, mint Da Vinci.

A különböző eszközök kipróbálása és az azzal való gyakorlás

A gyakorlás a kulcs. Nem születünk festőművésznek (vagy csak nagyon kevesen), ehhez éveken át gyakorolni kell. Hogyan lehet otthon gyakorolni? Eleinte sokat segít a „másolás” mikor látvány vagy kép után próbálunk rajzolni. Itt fontos kihangsúlyozni azt, hogy mielőtt festeni tanulnánk, el kell sajátítani a rajzolás alapjait, legalább annyira, hogy arányosan fel tudjunk vázolni valamit, amit majd később megfestünk. Eleinte ez bőven elég. A másik dolog, amin nagyon sok múlik, az az eszközök minősége. Nem mondom azt, hogy rögtön be kell ruházni egy drágább festékre vagy felszerelésre, de a végeredmény nagyban függhet a márkától. Vannak gyengébb fedésű, rosszabb minőségű festékek, rosszabb ecsetek, melyekkel kínlódás lehet a festés, így rögtön el is mehet az alkotási kedvünk, mikor azt tapasztaljuk, hogy nem sikerül egy színátmenet, vagy foltos lesz a kitöltött tér. Egy professzionálisabb márkánál pedig magad is elcsodálkozhatsz, mennyire esztétikus a végeredmény.

eszközök, festés, fejlődés, tanulás, Hogy Festek

Ihletettség és nyugalom nélkül nem születik alkotás

Van, hogy hónapokon át nem festek semmit. Sőt, olyan is volt, hogy egy éven keresztül nem készítettem semmit sem. Ez azért volt, mert nem éreztem a napi teendőim mellett azt a fajta nyugalmat és késztetést, hogy le tudnék ülni és egy teljes napot vagy legalább egy fél napot az alkotásnak tudnék szentelni. Mi ad ihletet? Mindenkit más-más dolgok késztetnek arra, hogy abból táplálkozva valami újat, valami szépet hozzanak létre. Ez lehet egy festmény, lehet egy dal, egy érzés. Ebből merítünk, mikor alkotunk. Lehet egy pillanatnyi hangulat akár. Kihangsúlyoznám azt, ha nem érzed azt, hogy lenne a nap folyamán néhány órád erre, akkor nem is érdemes nekikezdeni. Az időhiány, vagy ha sürgetve érezzük magunkat, nem kedvez az alkotási kedvnek, nem kerülünk flow-állapotba. Nem tudjuk átélni, nem tudunk kikapcsolni agyilag. Úgy sem lehet igazán kreatívat alkotni, ha kötelességnek érezzük a festést vagy a rajzolást. Szóval türelem, várd ki azt a pillanatot, amikor valóban úgy érzed, hogy most alkotnod kell valamit, de semmiképp se erőltesd!

Vázlatok és koncepciók

Sokszor történik az, hogy van egy jó ötletünk, amit nagyon szeretnénk papírra/vászonra vetni, de nem tudjuk még hogyan tegyük ezt meg. Ilyenkor kell többféle koncepciót megrajzolni vázlatosan, sőt, olykor jegyzetelni, hogy milyen színeket akarunk látni, milyen hatást szeretnénk elérni. Például, ha én egy vidám, játékos képet szeretnék létrehozni, akkor az élénk, vagy világos árnyalatokkal kell majd dolgozni. Segíthet az is, ha színmintákat használunk, megnézzük, hogy egy-egy szín hogy viselkedik a papíron. A papír arra is jó, hogy festés közben teszteljük az árnyalatokat, így kevésbé csúszunk bele hibákba.

festés, tanulás, fejlődés, Hogy Festek, blog

Különböző kurzusok, tanfolyamok

A leggyorsabban akkor fogsz fejlődni, ha részt veszel valamilyen tanfolyamon vagy órákat veszel. Miért tartom ezt a legjobbnak? Azért, mert nemcsak segítséget kapsz és ötleteket egy kép megvalósításához, hanem pontos magyarázatot, gyakorlati tudást is. Olyan dolgokkal szembesülhetsz, amire magadtól nem jönnél rá, vagy csak lassan, ezért jó, ha van egy olyan ember, aki képes ezt a tudást átadni Neked. Ha csoportban dolgoztok, az még jobb, mert többféle nézőponttal találkozhatsz, látni fogod, hogy ki hogyan oldotta meg és milyen technikával ugyanazt a feladatot. Önbizalmat ad az alkotáshoz és nagyon gyors fejlődési lehetőséget. Ha nem csak egy ilyen eseményen veszel részt, hanem többször, akár folyamatosan „tanulsz” annál gyorsabban sajátítod el a különböző technikákat. A Hogy Festek stúdióban a cél az, hogy valódi tudásra tegyetek szert amellett, hogy élvezitek az élményfestést. Minden képnek megvan az elkészítési módja, így attól függően tanulhatsz új dolgokat, hogy mely képeket választod ki egy festésre. Ha nagyon kezdő vagy, akkor érdemes a kezdő, vagy középszintű festmények közül válogatni, ha már nem először alkotsz akrillal, akkor válassz a haladó, vagy a profi szintűek közül!

fejlődés, tanulás, élményfestés, megfigyelés, Hogy Festek

Kitartás és türelem

Tudom, elcsépeltnek hangzik, de igaz. Az első akadálynál vagy az első „nem sikerült képnél” nem szabad feladni. A mai napig vannak olyan festményeim, képeim, amik nem sikerültek jól. Sőt, ha valóban fejlődik az ábrázolási képességed, egy idő után, mondjuk 1-2 év távlatában szörnyen rossznak fogod látni azokat a képeket, amiket az elején készítettél még akkor is, ha abban a pillanatban elégedett voltál vele. Mindez teljesen oké, hiszen ez is azt mutatja milyen sokat fejlődtél. Ez egy nagyon hosszú folyamat és ha elég kitartó vagy és türelmes a képeidhez és magadhoz is, akkor olyan messzire juthatsz el, amiről most még álmodni se mernél.

 

És a végére hagytam a személyes utam megosztását:

Valahogy sose voltam az a nagyon eleven gyerek, aki nem tud egy helyben, elmélyülten játszani. Nagyon szerettem alkotni és jó volt azt látni mások arcán mennyire örülnek egy-egy rajzomnak. Ha unatkoztam, mindig fogtam egy darab papírt és rajzoltam valamit. Már az első vonalnál láttam magam előtt azt, hogy milyen képet szeretnék készíteni. A családom azt gondolta, hogy ezzel lehetne kezdeni valamit, ezért 12 évesen, általános iskolás koromban elkezdtem egy művészeti iskolát is, grafika tanszakon, ahol hétvégente egy csoporttal együtt rajzoltunk 6 éven keresztül. Vegyesen felnőttek és gyerekek is részt vettek a foglakozásokon. Az, hogy láthattam, mások hogyan festenek vagy rajzolnak, iszonyatosan nagy lendületet adott és tudást. Ezért fontos a megfigyelés. 😊

Később tanítói pályát kezdtem és vizuális kultúrára specializálódtam. Itt is újdonságokkal, művészettörténettel találkoztam, megtanultam, hogyan lehet fejleszteni másokat. Később ahogyan a technika is fejlődött, egyre inkább azt éreztem, hogy számítógépes grafikával lenne érdemes foglakoznom, ezért szakmát szereztem belőle. Nem dolgozom ebben a szektorban a monotonitás miatt, de rengeteg olyan ismeretre és tudásra tettem szert, amit jelenleg is kamatoztatok, így könnyebben érvényesülök ezeken a területeken, nem okoz problémát kreatívok készítése vagy egy grafikai program kezelése.

Később elkezdtem dolgozni egy hasonló festős cégnél, de nem jelentett akkora kihívást és szerettem volna sajátot létrehozni, ahol nem az a lényeg, hogy futószalagon legyártsuk a képeket, hanem hogy valóban a festés örömét osszam meg másokkal kisebb csoportokban dolgozva. Számomra ugyanis az a legnagyobb siker, ha látom mások arcán az elégedettséget és hála a tanítói szaknak, kellő magyarázattal és odafigyeléssel sikerül is kivitelezni azt, ami a vendégek elvárása, sőt, olykor meg is haladjuk azt.

 

Remélem, hogy mindezek tudatában már nem gondolod azt, hogy esélyed sincs egy festményt elkészíteni, de az biztos, hogy hosszú út áll előtted, ha komolyabban foglalkoznál vele. És a legfontosabb: Soha nem késő elkezdeni! Ha belekóstolnál, jelentkezz a Hogy Festek műhely élményfestéseinek egyikére és fejleszd magad!

 

Jelentkezéshez kattints ide és válogass az élményfestések közül!

Festeni szeretnél? Válogass a kínálatból!

További cikkek